Kromě řádově vyšší pravděpodobnosti odcizení přístroje platí ohledně stálosti dat uložených v chytrém telefonu totéž doporučení jako u elektroniky méně mobilní: zálohovat, zálohovat, zálohovat. Jak na to?
U mobilů starší generace není co do možností archivace kontaktů zvlášť velký výběr – základním nástrojem je zde čtečka SIM karet, která může fungovat jako USB doplněk k počítači. Zvládne přečíst data (položky tel. seznamu, SMS) na kartě uložená, umožňuje zacházet s obsahem SIM jako s běžným adresářem – kopírování, editace, záloha. Dá se pořídit za pár desetikorun.
Konkrétní možnosti zálohování závisí na typu přístroje:

 

Android

Filozofie „všechno je v cloudu“ prakticky odstraňuje nutnost zálohování pošty (Gmail + Gcal), kontakty lze přidat na Google účet, při ztrátě dat / telefonu tak zůstanou zálohovány zde. Kontakty uložené na SIM nebo v telefonu lze pod účet Google převést následovně:
Kontakty → Menu → Importovat → Kontakty Google
Archivace ostatního obsahu (APN, historie volání, SMS…) do jednoho souboru většinou vyžaduje placený third-party software; lze zálohovat každý typ dat jednotlivě pomocí free aplikací SMS Backup & Restore, Call Logs Backup & Restore a APN Backup & Restore.
Na dostupnosti internetového připojení závisí Dropbox, primárně určený jako cloudové úložiště. Je zaměřen zejména na práci s fotografiemi.
Zálohu aplikací na SD kartu (nebo fotografií a videosouborů na mikro SD) obstará (zdarma) Astro File Manager, primárně fungující coby prohlížeč souborů – zálohovací funkce je skrytá pod Menu → Tools → Application Manager/Backup.
Zálohování všech typů souborů zvládne rovněž zdarma dostupný There! Sprite Mechanics, na modelech Hero a Droid však nemusí pracovat zcela správně.

 

BlackBerry

U těchto přístrojů je zálohování téměř kompletního obsahu (zprávy, kontakty, nastavení písma, historie vyhledávání, záložky prohlížeče…) proveditelné pomocí BlackBerry Desktop Software. Ovládání je poměrně intuitivní, aplikace zvládá i pravidelné zálohování.

 

iPhone

Přes iTunes (prostřednictvím stolního počítače) je vhodné zálohovat při větším objemu dat, dále pokud nemáte / nechcete účet iCloud, často telefon k počítači připojujete nebo potřebujete zálohovat obsah třetích stran (iCloud zálohuje pouze obsah zakoupený v Apple Store). Pravidelně je přes iTunes automaticky vytvářena ekvivalentní záloha u každého iPhone.
Pokud stolní počítač nevlastníte, lze využít zálohu skrze iCloud.

 

Palm Pixi/Pre

Automatické zálohy velkou část obsahu nezahrnují; obsah zpráv, fotografie, hudbu apod. lze zálohovat pomocí licencovaného SW Mobile Backup, oblíbený je též freeware nástroj NVBackup.

 

Symbian

Uživatelé modelů Nokia mohou využít aplikaci Nokia Suite, umožňující transport obsahu mezi stolním počítačem a telefonem, u jiných značek (Samsung) je k dispozici The Symbian Tool. Obě varianty umožňují archivaci jednorázovou, pravidelné zálohování nastavit nelze.

 

Windows Phone

 

Windows Phone 7

Potřebné jsou Zune Software, Windows Phone Support Tool a případně WP7 Easy Backup Tool (k zálohování firmware, registrů, nastavení, aplikací apod. – k archivaci videosouborů či fotografií naopak slouží Zune).

 

Windows Phone 8

Nastavení i obsah telefonu jsou ukládány v cloudové službě SkyDrive; přes Nastavení a Zálohovat je možné specifikovat typ dat (zprávy / aplikace / fotografie). Lze nastavit automatické ukládání záloh.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>