Data smazaná není ještě nutno považovat za data ztracená. Vlastnost zvaná datová remanence (remain – přetrvávat) může dělat těžkou hlavu jedincům, snažícím se data beze stopy zlikvidovat, při jejich obnově je však nedocenitelná. Označuje jev fyzické přítomnosti souborů na disku i po jejich vymazání. Většina souborových systémů a s výjimkou UNIX i většina OS jí využívá k provádění tzv. undelete operace, k jejímuž úspěšnému provedení je nutná rychlá reakcezálohu diskuobraz disku k provádění záchranných prací je nutno vytvořit neprodleně po objevení ztráty dat, klíčové je nezapisovat na disk další data.

 

Metody recyklace

Oblíbeným nástrojem použitelným ve Windows, Linuxu, OS X i DOSu je TestDisk, dostupný zdarma. Zvládá opravu souborového systému, funkci undelete, kontrolu chyb disku, nabízí také možnost vytvoření záchranného CD pro případy, kdy operační systém nelze spustit.

 

Přímým přesunem dat v DOSu (prostřednictvím např. DOS Navigatoru) lze zajistit jejich okamžitou dostupnost v případě nefunkčního „nástavbového“ OS. Pro většinu zálohovacích zařízení bude nicméně nutné stáhnout DOS – kompatibilní drivery; obvyklejší bývají u externích disků a páskových zařízení, CD/DVD-ROM je z DOSu jen těžko zprovoznitelná.

 

Nástrojem zálohy a obnovy pro OS X je vestavěný Time Machine, hojně využíván je také Carbon Copy Cloner. Zálohování a obnovení dat iPhone zdarma nabízí Mac iPhone Data Recovery.
Obnovy souborového systému, raw dat i smazaných souborů od fotografií přes videa, texty a hudbu až po poštovní zprávy je schopen iSkySoft Data Recovery (včetně mobilní odnože), DiskWarrior a řada dalších licencovaných produktů.

 

Pro linuxové UNIX sestavy stojí v pomyslném žebříčku po boku TestDisku a spřízněného, na obnovu fotografií a obrázků specializovaného PhotoRec také Ddrescue, Mondo Rescue nebo safecopy.

 

Koše a zálohy

MS Windows pracuje v prvé řadě s Recycle Bin – tedy košem. Pravým tlačítkem myši lze vyvolat kontextové menu, soubory v koši zobrazit a požadované obnovit. Koši je nicméně přidělena pouze určitá disková kapacita; je-li plný, smazané soubory jsou odstraněny „natvrdo“. Stále však nedochází k jejich fyzickému vymazání z disku, pouze k přemapování jimi obsazených sektorů, které jsou tak uvolněny pro další použití. Funkci již nepodporované utility Undelete.exe je schopna plnit řada aplikací; jednoúčelová NTFS Undelete, oblíbená Recuva včetně portable (bez nutnosti instalace) verze atd.

 

Od verze 7 nabízí Windows pokročilé zabudované nástroje zálohování a obnovy dat. Vše záleží na nastavení služby Zálohování a obnovení – soubory lze vrátit do stavu, ve kterém byly v době vytvoření zálohy; denní nebo týdenní frekvence vytváření záloh zde tak skutečně hraje roli.
Ze zálohy lze smazaná data obnovit pomocí Start → Ovládací panely → Systém a údržba → Zálohování a obnovení → Obnovit soubory.
K uvedení souboru do předchozího zálohovaného stavu slouží Start → Počítač; zde je nutno požadovanou složku označit pravým tlačítkem myši a vybrat Obnovit předchozí verze. Vyberte ze seznamu dostupných zálohovaných verzí požadovanou položku, tu rozklikněte a myší přetáhněte do požadované lokace.
Obnovit ze zálohy na jiném počítači lze pomocí Start → Ovládací panely → Systém a údržba → Zálohování a obnovení → Vybrat jinou zálohu pro obnovení souborů.
Ve Windows 8 použijte Hledat, napište do vyhledávacího pole obnovit soubory a vyberte Obnovit soubory pomocí služby Historie souborů. Zadejte do vyhledávacího pole název hledaného souboru/složky. Pro původní umístění použijte volbu Obnovit, pro jiné pak Obnovit do.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>