Jedním z nejsnazších způsobů eliminace problémů s operačním systémem je jeho přeinstalováníWindows XP nejsou výjimkou.
1) Zálohujte veškeré dokumenty, instalátory používaného SW, záložky prohlížeče, soubory uživatelského nastavení aplikací… Uložte jinam než na fyzický disk se stávajícími Windows.
2) Připravte / vytvořte si instalační CD / diskety (při dodání výrobcem bez záložního CD by digitální verze zálohy měla být na disku), stejně jako licenční číslo (Product Key Number).
3) Zapněte počítač a jakmile se na monitoru objeví text, stiskněte Pause/Break (u jiného OS než XP restartujte s vloženým CD a přejděte k bodu 5).
4) Vložte CD do mechaniky, pro boot z CD stiskněte Enter (BIOS musí být nastaven pro bootování primárně z mechaniky, případně přepište pořadí).
4a) Použijte Win98 / ME / Special XP bootovací disketu s přidaným souborem smartdrv.exe nebo Win XP sérii 6 disket.
5) Vyčkejte na zprávu „Načítám z CD“ („Booting from CD“) vespod obrazovky (případnou defaultní startovací obrazovku výrobce zrušte pomocí Esc).
5a) Při zobrazení A:\ zadejte smartdrv.exe a stiskněte Enter. U XP série disket přejděte k č. 7.
6) CD: potvrďte stiskem libovolné klávesy.
6a) Zadejte cd a písmeno mechaniky s instalačním CD, opět cd, přejděte do adresáře i386 a zadejte winnt.exe.
7) Započne kopírování dat, pro instalaci driverů třetích stran nebo RAID stiskněte F6.
8) U volby mezi opravou (Repair) a Setup zvolte Setup, potvrďte souhlas s licencí.
9) Instalujete-li upgrade verzi XP Pro na počítač bez instalovaných Windows, na výzvu vložte do mechaniky CD Win NT3.51, 4.0, 2000, Win 95, 98, Me nebo XP Home (potvrzení nároku na upgrade), opět na výzvu přehoďte CD zpět.
10) Zadejte cílovou složku instalace.
10a) Při instalaci na prázdný disk můžete vytvořit diskové oddíly (C:\ atd.) a zvolit, zda bude systémový oddíl zabírat celý disk.
10b) Případnou dřívější instalaci XP smažte stiskem klávesy D. Budete vyzváni k vytvoření nového oddílu; tento úkon z přiděleného prostoru vymaže veškerá stará data (nejdou-li vymazat systémové soubory, použijte postup Jak naformátovat pevný disk).
10c) Chcete-li více diskových oddílů nebo dual boot, zde určete velikost bootovacího oddílu a umístění souboru setupu XP (pro primární oddíl u využití dual bootování se doporučuje cca 100MB velikost).
*Oddíly využívající souborový systém FAT32 přesahující 32 GB musí být vytvořeny před instalací XP, tento OS je umí využívat, ale ne vytvořit.
11) Vyberte souborový systém pro oddíl(y). Do velikosti primárního oddílu 100 MB mu můžete přidělit FAT, velikost NTFS bude určena automaticky.
12) V případě potřeby opět vložte CD XP Pro Upgrade, potvrďte Enter a vyčkejte na ukončení kopírování a restartu.
13) Při výzvě „Press any key to reboot“ klávesu NEMAČKEJTE. Pokud systém bootuje z CD, vyjměte jej a restartujte znovu.
14) Vyberte jazykovou sadu, libovolně pojmenujte počítač, nastavte administrátorské heslo, časovou zónu a datum.
15) Vyberte místní síť, pracovní skupinu (verze Home) nebo doménu (Pro), do níž bude počítač připojen.
16) Nechte počítač restartovat, přizpůsobte rozlišení monitoru a připojení k Internetu. Před dalším krokem aktivujte firewall Windows.
17) Ponechte si čas pro registraci / aktivaci licence, dokud nebude stabilita OS a hardwarová sestava (u licence vázané na hardware) podle představ.
18) Nastavte uživatelské účty, stáhněte záplaty Windows (Service Pack + Critical Updates).
19) Instalujte antivirový software a aplikace, překopírujte ze zálohy uživatelská data. Instalace je kompletní.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>