Nemilou vlastností operačního systému Windows je jeho postupné „zanášení“ nepotřebnými soubory, bobtnání systémových složek a zpomalující se běh počítače. Pravidelná přeinstalace ob několik měsíců proto patří mezi standardní postupy. Kompletní nové instalaci jako způsobu odstranění problémového chodu by však měly předcházet návrat k poslední známé funkční konfiguraci, jako další nástroje obnovy systému, diagnostika paměti, využití příkazového řádku (vyžaduje pokročilejší znalost OS Windows) a opravná instalace = upgrade.

 

1) Přeinstalace opravná

Pokud Windows nestartuje (nedaří se nabootovat), vadné / chybějící systémové soubory znemožňují práci, aplikace nelze nainstalovat kvůli chybám atp., je vhodná tato forma. Během reinstalace neformátuje disk, pouze uvede všechny systémové soubory jejich nahrazením ze zálohy do „továrního stavu“ a chybějící obnoví. Uživatelská data zůstanou nedotčena, instalaci aplikací a nastavení není třeba provádět znovu. Zapotřebí je instalační DVD a sériové číslo (produktový klíč). Nutné může být dočasné odinstalování či deaktivace bezpečnostních utilit – antivirového SW, firewallu a nástrojů ochrany disku.

 

a) Nabootujte z instalačního DVD Win 7 (může být zapotřebí nastavení pořadí bootování v BIOS menu) a stiskem klávesy na výzvu spusťte instalaci. Zvolte jazykovou sadu.

 

b) Klikněte na Instalovat, vyberte požadovanou verzi OS a potvrďte souhlas s licencí.

 

c) Zvolte Upgrade systému Windows a postupujte dle pokynů.

 

2) Přeinstalace kompletní

Nainstaluje čistou, stabilní verzi systému, problémy způsobené vadnými soubory apod. jsou odstraněny, je nutná záloha uživatelských dat na externí médium, včetně záložek prohlížeče, konfiguračních souborů aplikací, instalátorů programů a ovladačů hardwaru. Oproti využití recovery disků nese též výhodu absence bloatware – demoverzí, nepotřebných utilit a jiného softwaru dodávaného s předinstalovaným OS.

 

a) Postupujte jako 1), u bodu c) zvolte Vlastní.

 

b) Vyberte cílový diskový oddíl. Systémový oddíl má u Windows 7 defaultní velikost 100 MB, z předchozí instalace by se měl již na disku nalézat. Je však rezervován systémem, proto jej odstraňte a vytvořte nový oddíl o stejné velikosti, do nějž systém nainstalujete. Před instalací zformátujte, zbavíte se tak stop dřívější instalace, jež by mohly způsobovat nestabilitu.

 

c) Po zkopírování dat během série restartů klávesy k bootování z DVD nemačkejte, vyčkejte až na obrazovku zadání uživatele a jména počítače.

 

d) Zadejte sériové číslo (je možné nyní nebo v průběhu platnosti trial verze, po jejímž ukončení přestane být počítač použitelný). Nastavte systém aktualizací, datum a čas a dokončete instalaci. Zbývá obnovit data ze zálohy, instalovat ovladače a aplikace a přizpůsobit nastavení podle potřeby.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>