Příčina proměny hbitě reagujícího počítače v nespolupracujícího mrzouta většinou spočívá v chování uživatele. Prostředky nápravy, stejně jako prevence dalšího zpomalování, jsou:

 

Pravidelná defragmentace souborů

Pokud jsou soubory ukládány na disk do více částí – fragmentů (typicky kvůli běžícím aplikacím během instalace programů), následná práce s nimi je pro operační systém obtížnější. Zcelení těchto „kousků“, tedy defragmentaci, provádí vestavěný nástroj údržby systému Windows, případně (efektivněji) specializované nástroje (DiskDefrag, produkty Acronis a další).

*UNIXové operační systémy, stejně jako Apple Mac, využívají odlišný způsob zápisu na disk, minimalizující fragmentaci; nutnost defragmentace je tak prakticky odstraněna.

 

Péče o dostatek místa na disku

Operační systém potřebuje pro čtení a zápis volný diskový prostor, na téměř plném HDD mimoto není možno provést defragmentaci. Pokud obsazenost převyšuje 80 %, zvažte přesun dat na další disk nebo vyčištění nepotřebného obsahu.

 

Čištění a defragmentace registrů

De facto poslední verzí, kde je tento zásah na místě, jsou Win XP – novější verze zvládají čištění automaticky. Nastavení hardwaru, aplikací, uživatelských profilů, zabezpečení a dalšího – to vše je v registrech uloženo. S používáním PC dochází k jejich „zanášení“ – především neúplnou odinstalací aplikací. Hloubkové čištění příliš razantními programy může však přinést více problémů než zlepšení; pouze skutečný odborník dokáže (ručně) pročistit registry bez nebezpečí (nefunkčnost hardwarového/softwarového komponentu). V každém případě je nutná záloha registrů (nejlépe na externí médium).

 

Dostatek operační paměti

Zvláště po upgrade operačního systému může dosud používaná kapacita RAM přestat dostačovat.

 

Ochrana před spy-/ad-/malware a rootkity

Např. adware / spyware odesíláním citlivých informací výrobci narušuje soukromí, zatěžuje síť a blokuje část výkonu procesoru.

 

Vypnutí nepotřebných služeb

Při startu systému se kromě nezbytného softwaru aktivují také služby, které by mohly klidně být spuštěny až v okamžiku skutečného použití (různé update managery, služby Adobe, Nero, Skype…). Přes příkazový řádek povelem msconfig na kartě Po spuštění ponechte aktivované jen nezbytné aplikace, ostatní vypněte.

 

Čistota

Prach je nepřítelem veškeré výpočetní techniky. Zanesení např. ventilátorů může způsobit přehřívání komponentů a fatální poškození hardware. Pro očistu volte metodu ofukování (stlačeným vzduchem), nikoli vysavač – mohlo by dojít k vysátí drobnějších součástek nebo poškození statickou elektřinou. Teplotu kontrolujte např. pomocí SpeedFan, u notebooků s hůře řešeným chlazením může být nutná chladicí podložka.

 

Aktualizace

Ve stavu up-to-date udržujte nejen OS a databázi antimalware programů, ale také ovladače hardwaru, Direct X, nejlépe i nainstalovaný software (kancelářské balíky, databáze…).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>