Symptomy, diagnózy, první pomoc

Pokud se na počítači vyskytnou události typu modrá smrt, samovolné restarty, zamrzání nebo I/O výpadky, mohou být na vině vadné diskové sektory. Primární je, jako vždy, okamžitá záloha dat – alespoň těch dostupných –, tedy zkopírování na jiné fyzické médium. Další kroky je dobré neodkládat, sektory dále poškozuje každá read/write operace s diskem. Prvotní diagnózu v UNIX/Linuxových systémech obstarají utility typu fsck ve variantě dle verze distribuce, scan disků v péči Windows obstará zabudovaný chkdsk.

 

Kromě vlastního fyzického poškození může dojít ke vzniku chybně zapsaných sektorů, zejména vypnutím/výpadkem počítače během zápisu na disk. Takové sektory umí zprovoznit zmíněný chkdsk/fsck.

 

Obecně je funkci opravy vadných sektorů nutno označit za pomocnou – fyzicky poškozené sektory mají tendenci k rozšiřování, způsobují výpadky HDD a především ztráty dat. Užitečná je ke krátkodobému zpřístupnění obsahu vadných sektorů za účelem zálohování/přesunutí dat, při závadě systémového disku umožní nabootování OS a přesun ohrožených dat do bezpečí.

 

Zákroky a nástroje

„Oprava“ vadných sektorů většinou spočívá v opakovaném pokusu o zápis na vadný sektor, čímž je sektor v ideálním případě převeden (alokován) mezi sektory záložní (při kontrole disku se tak chyby nezobrazují). Těch je omezený počet, nejedná se tedy o univerzálně použitelný postup. U většího rozsahu poškození je možné v případě, že vadné sektory na disku sousedí, vytvořit z nepoškozených sektorů nový diskový oddíl (např. pomocí TestDisku, univerzálního co do platformy i využití, EaseUS Partition Master aj.) a z něj dostupná data zálohovat.

 

Doporučeno je stáhnutí nástrojů diagnostiky a opravy ze stránek výrobce disku (firmware), např. z webu Seagate, Western Digital a dalších – podle používaného HDD.

 

Pro opravy v OS Windows si jisté renomé získal HDD Regenerator, nabízející v rámci trial verze želbohu opravu jen jediného vadného sektoru; licence vyjde na 60 USD. Na rozdíl od zmíněné alokace sektorů je tento software dle výrobce schopen skutečně napravit fyzické poškození magnetické záznamové vrstvy, v níž jsou data zaznamenána, metodou hystereze.

 

Komplexním nástrojem je HDAT2, deklarovaný coby freeware alternativa HDD Regeneratoru (vedle oficiálního webu se nachází na oblíbené kompilaci Hiren’s BootCD), a nespočet dalších nástrojů, pracujících nicméně vždy na bázi převedení vadných sektorů do zálohy. Všeobecně je fyzické poškození sektoru považováno za neopravitelné, za jedinou výjimku se tak prohlašuje HDD Regenerator.

 

V podstatě bezchybné

Poněkud jiná situace nastává u SSD médií, kde díky dynamickému přidělování fyzické paměti dochází k diagnostice a přemapování vadných sektorů automaticky a pravidelně. Uživatel se tak o jejich existenci prakticky ani nedozví.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>