Jednou z metod navrácení Windows XP do funkčního stavu je využití bodů obnovení systému (BOS). Hodí se při neúspěchu vlastnoručního ladění a úprav, vyřazení (typicky antivirových) programů z činnosti v důsledku nákazy malwarem, v případě upgradu systému (instalací nové součásti, přechodem na vyšší verzi OS) a následné nefunkčnosti a podobně. Tento proces zálohuje stav systému, tj. uživatelská data nejsou dotčena. Při návratu do bodu obnovení jsou systémové soubory navráceny do stavu, v němž se v době vytvoření BOS nacházely. Software instalovaný po vytvoření bodu je nutno instalovat opět. Nestabilitu nicméně mohl způsobit právě instalovaný SW, je tedy nutné postupovat uvážlivě.

 

Využití BOS je ovšem možné pouze tehdy, pokud nějaké vytvořené body již existují. Aktivovat / vypnout jejich automatické vytváření a ručně přidávat nové lze přes Start → Všechny programy → Příslušenství → Systémové nástroje → Obnovení systému. Není-li funkce vypnuta, jsou BOS vytvářeny automaticky při:
  • instalaci nového softwaru pomocí instalačního průvodce
  • automatické instalaci Windows update
  • procesu obnovení systému pomocí bodů obnovení
  • zálohování pomocí Microsoft Backup & Restore
  • instalaci nepodepsaného ovladače
  • detekování 24hodinového období neaktivity
Pokud je po obnovení systém stále nestabilní, je právě provedenou změnu tudíž možno anulovat návratem do BOS vytvořeného před posledním použitím této feature.

 

Použití nástroje Obnovení systému

K použití jsou nutná administrátorská (správcovská) práva. Opět přes Start → Všechny programy → Příslušenství → Systémové nástroje → Obnovení systému vyberte Obnovit předchozí stav počítače a podle data zvolte požadovaný BOS (existující BOS jsou v kalendáři vyznačena tučným fontem).
Zkontrolujte podle popsané softwarové události, jde-li o požadovaný BOS, potvrďte a nechte počítač restartovat.
Pokud nedošlo ke stabilizaci systému, můžete opět přes kartu Obnovení systému a volbu Vzít poslední obnovení zpět změny vrátit.

 

Obnovení systému je možno provést i z nouzového režimu, kdy závada či malware znemožňuje běžné spuštění Windows. Stisknutím klávesy F8 po zapnutí aktivujte výběr možností spuštění a zvolte Nouzový režim.

 

Výše popsaný postup ponechá osobní soubory (hudbu, dokumenty, poštu, fotografie…) nedotčené. Není-li možno vrátit pomocí BOS systému stabilitu/funkčnost, je za cenu vymazání osobních dat a nainstalovaných aplikací možné také obnovení továrního nastavení. Pokud již dotyčný (úplně nejstarší) bod obnovení není dostupný (disk pro BOS rezervuje cca 12 % kapacity), je možná opravná instalace Windows. V každém případě je nutná záloha osobních dat a instalátorů programů na externí médium.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>