Přestává-li operační systém pracovat podle očekávání, jednou z možností nápravy je obnovení systému. Funguje na bázi zálohy registrů a systémových souborů, při jeho aplikaci tak nedochází k vymazání uživatelských dat. Možné využití:
  • po instalaci nového software dochází k chybám
  • nelze spustit Správce souborů
  • poškození nastavení počítače
  • ztráta funkčnosti softwarových nebo hardwarových součástí
  • CD/DVD-ROM po vložení disku nebootuje
  • počítač nelze připojit k síti
  • atd.
Základem této funkce jsou body obnovení systému (BOS), jakési obrazy stavu systémových souborů atd. v době vytvoření. Nové body jsou defaultně vytvářeny před instalací každého dalšího programu, ovladače, update atd., chybnou funkci je tak většinou pomocí použití bodů obnovení napravit. Mimoto lze nové BOS vytvářet ručně, přes Hlavní panel → Systém a zabezpečení → Zabezpečení a volbu Ochrana systému v levém sloupci.

 

Ve Windows 7 je ovládání BOS dostupné skrze Start → Hlavní panel → Systém a zabezpečení → Zálohovat počítač, případně přes vyhledávací pole a text Zálohování a obnovení. Zde vespod okna zvolte Obnovit systémové nastavení. Samotné obnovení pomocí BOS lze spustit zobrazeným tlačítkem, mimoto je zde po zvolení Pokročilé metody obnovení možné obnovit systém z dříve vytvořené bitové kopie nebo provést opravnou instalaci systému. Všechny zmíněné operace vyžadují administrátorská práva.

 

Obnovení systému

Vyberte BOS odpovídající stabilnímu stavu operačního systému, nechte počítač restartovat. Pokud systém nepracuje správně, je možné (opět přes dialogové okno Zálohovat počítač) právě provedenou změnu vzít zpět a/nebo zvolit jiný bod obnovení.

 

Obnovení pomocí bitové kopie

Windows 7 defaultně vytváří zálohy včetně bitové kopie jednou týdně. Pokud se pomocí bodů obnovení nedaří uvést počítač do funkčního stavu, nahrazením kompletního obsahu disku z bitové kopie lze obnovit hladký provoz systému. Všechny soubory vytvořené uživatelem po termínu vytvoření vybrané kopie budou nahrazeny staršími verzemi, pokud neexistovaly, budou odstraněny. Před obnovením z kopie je tak vhodné uživatelská data zálohovat na externí médium.

 

Ujistěte se, že médium bitové kopie obsahující je připojeno k počítači a zvolte Obnovení bitové kopie systému. Vyberte kopii vytvořenou v době, kdy systém pracoval bez závad, a pokračujte tlačítkem Další.

 

Volbu Formátovat a znovu rozdělit všechny disky zaškrtněte pouze tehdy, pokud bitová kopie obsahuje zálohu všech diskových jednotek počítače (standardní nastavení zálohuje pouze systémový disk).
Pokud nepoužíváte diskové pole nebo atypické řadiče pevných disků, nechte políčko Instalovat ovladače volné.

 

Popsané kroky lze provést i v případě, že počítač nelze spustit (Windows nestartují). Je nutné instalační DVD Windows 7 a nabootování z něj; na obrazovce s volbou Instalovat zvolte Opravit tento počítač a po výběru operačního systému získáte přístup do menu obnovení.
Pokud instalační disk nevlastníte, po startu počítače stiskem F8 spusťte Pokročilé možnosti spuštění, zvolte Opravit tento počítač a postupujte podle návodu výše.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>