Stejně jako v případě ztráty jiných typů dat není při vymazání fotografií nedopatřením situace beznadějná. Je však nutná rychlá reakce. Ať jsou uložena na harddisku nebo na paměťové kartě, vždy platí, že šance na záchranu smazaných dat rapidně klesá s jejich přepsáním. Je proto nutné vyhnout se dalšímu ukládání dat na médium (paměťová karta), případně vůbec práci s diskem (HDD) – ideální je vytvoření obrazu média (u disku případně bitové kopie) a pouze s ním při obnově pracovat. Karty takto zvládne zkopírovat např. USBFlashCopy, UltraISO a podobné aplikace, v linuxových systémech poslouží např. příkaz dd. Vytvoření obrazu disku pak obstará SuperDuper nebo CarbonCopyCloner (OS X), komplexní Clonezilla, univerzální co do platformy (OS X, UNIX/Linux i MS Windows), nebo nativní nástroj zálohy Windows u verze 7 a vyšší.

 

Tipy, triky, postupy

Vzhledem k povaze činnosti fotografa je při poškození fotoaparátu či dat nezřídka na vině nepřízeň počasí. Zmoklou paměťovou kartu je doporučováno vložit do nádoby s (nevařenou) rýží (není-li k dispozici speciální pohlcovač vlhkosti), vyschnout by měla během 1–2 dní.

 

Kvůli nebezpečí přepsání diskového prostoru, obsahujícího smazané fotografie, je žádoucí záchranný software instalovat na další počítač (jsou-li pohřešované fotografie na disku, nikoli paměťové kartě). Disk, ideálně pak jeho obraz, je pak k němu možné připojit jako slave. Paměťovou kartu stačí připojit běžným způsobem. Dalším krokem je již vlastní záchrana dat – program se pokusí vyhledat na disku zbylé fotografie, provede jejich rekonstrukci a uloží je do vybrané složky. Pokud požadované soubory nalezeny nebudou, je možné opakovat pokus, vyzkoušet jiný software nebo vyhledat profesionální pomoc.

 

Licence kvalitu nezaručí

Oblíbeným nástrojem je PhotoRec, poskytovaný zdarma v plnohodnotné verzi a schopný pracovat s libovolným souborovým, potažmo operačním systémem. Specializace na obnovu fotografií je na výsledku zpravidla znát.

 

Ne tak úzce zaměřený na fotografie, avšak neméně výkonný je software Recuva, vyvinutý pro MS Windows. Nabízí intuitivní ovládání (jako většina záchranného software) a českou lokalizaci.
K mohutnějším, bohatě vybaveným nástrojům patří IsoBuster, specializovaný na obnovu dat z takřka libovolného média; ačkoli nativně podporuje pouze MS Windows, přes emulátor typu Wine jej lze použít i v linuxových a OS X systémech. K plnému využití jeho potenciálu je stejně jako u Recuva nutná placená verze, základní služby však oba nástroje poskytují i u freeware modelů.

 

Pouze trial verzi nabízí Stellar Phoenix Photo Recovery, profesionální nástroj nabízený ve verzi pro platformu Mac i MS Windows. Rovněž komerčním produktem je Disk Doctors Photo Recovery Utility, dostupný opět pro OS X a Windows. Pro UNIX/Linuxové sestavy z povahy věci příliš komerčních produktů neexistuje, nutno však dodat, že zmíněný neplacený PhotoRec svými kvalitami nezůstává za placenými obdobami nikterak pozadu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>