Prostředí nouzového režimu je obecně určeno pro identifikaci a řešení softwarových problémů. Aktivace je ve Windows 7 možná stlačením F8 během startu počítače. V zobrazeném menu pak výběrem volby Opravit počítač (Repair Your Computer) nebo některé z variant nouzového režimu. Nouzově (drasticky!) jej u laptopu lze aktivovat odpojením napájení notebooku s vyjmutou baterií během startu Windows; při dalším startu naběhne nouzově, stejně jako u spuštění skrz příkazový řádek a ms config nastavení. Dále je možné nabootovat z DVD s Windows 7 a místo instalace zvolit opravu systému.
Zvláště užitečný je tento mód v případě, kdy neznámo která aplikace působí problémy / shazuje počítač. Implicitně jsou při startu spuštěny pouze pro chod systému nezbytné součásti. Postupnou aktivací nainstalovaných programů a sledováním chování počítače tak lze problémovou / infikovanou aplikaci identifikovat. Pokud její odinstalace problém neodstraní, lze využít služby Možnosti obnovení systému (System Recovery Options), nabízející:

Oprava spouštění systému (Startup Repair)

Zejména vyhledává chybějící / poškozené systémové soubory, bránící řádnému startu systému.

Obnovení systému (System Restore)

Lze vrátit počítač do stabilního stavu, zálohovaného tímto nástrojem dříve jako některý Bod obnovení. Standardně jsou tyto zálohy vytvářeny denně + vždy před instalací nové aplikace.

Obnovení Windows Complete PC (System Image Recovery)

Vytváří zálohy v podobě bitových kopií systému; takto obnovit lze pouze kompletní obsah disku, pro výběrovou obnovu slouží nástroje zálohování (Start → Ovládací panely → Systém a údržba → Zálohování a obnovení).

Diagnostický program Windows Memory Diagnostic

Narušení chodu počítače mohou způsobovat závady v paměti, tento nástroj slouží pro jejich vyhledávání.

Příkazový řádek (Command Prompt)

Umožňuje přístup k pokročilejším ovládacím nástrojům; výpis základních příkazů poskytne zadání help do řádku, více např. zde.
Zvláště v souvislosti s PC hrami působí problémy neaktuální verze ovladačů (grafické karty, monitor aj.). Kolabuje-li PC při hraní, lze (přes Start → Ovládací panely → Systém a zabezpečení → Správce zařízení) ovladače aktualizovat a hardware počítače správně nastavit (je nutné administrátorské oprávnění).
Programy, jejichž chování je podezřelé nebo vede k problémům, lze určit pomocí výpisu událostí (Start → Ovládací panely → Systém a zabezpečení → Nástroje pro správu).
Pomocí nástroje Systémové informace (přes tlačítko Start a textové pole příkazem Systémové informace) lze zobrazit detailní konfiguraci hardwaru a například tak identifikovat výpadek HW komponentu (nezobrazuje se ve výpisu, ačkoli fyzicky je připojen).
Nouzový režim není určen pro nápravu závad zaviněných škodlivým softwarem nebo závadou na hardwaru, pro identifikaci a odstranění chyb vzniklých vinou systémových i přidaných softwarových prostředků však většinou postačuje.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>