Metodu a médium pro zálohování volte podle velikosti souborů a časového měřítka. Jakákoli metoda je lepší než žádná, „univerzálně platný“ či „nejlepší“ postup nicméně nelze stanovit.

 

Denní zálohy v jednotkách kB/MB, rozpracované dokumenty, aktualizované verze souborů atd. lze ukládat na přenosné médium, nejrychlejší je použití flash disku / USB klíčenky, v úvahu přichází též externí (přenosný) disk, paměťová karta, přepisovatelné CD/DVD. Zajímavým způsobem zálohy je vytvoření torrent souboru, kdy je záložní verze de facto uložena na množství počítačů dalších uživatelů (peerů) a tzv. redundantnost zálohy je tak dotažena na maximum, nevýhodou je nejistota co do trvanlivosti – při smazání peerem záloha zaniká.

 

Jednorázová záloha je nejjednodušší – obnáší prosté vypálení na disk nebo zkopírování; není však úsporná. Pokročilé metody (zálohy rozdílové, inkrementální, zrcadlové atd., vlastními silami obtížně organizovatelné) bývají nabízeny specializovaným softwarem pro danou platformu:

 

Nástroje zálohy dle operačního systému

UNIXové sestavy lze zálohovat pomocí univerzálního Backup PC (obslouží i Mac/Win stroje), grafické rozhraní nabízí také Bacula, specializovaný na zálohování a obnovu sítí. Oblíbená AMANDA zvládne stejně dobře zálohování malých i rozsáhlých sítí s různými verzemi UNIXových OS, k ovládání slouží rozhraní řádkové. Specialistou na zálohu a obnovu MySQL databází je pak Zmanda, na rozdíl od předchozích jde o nástroj placený.

 

Potřeby OS X pokrývá zabudovaný nástroj Time Machine, ke kompletnímu obnovení disku je vhodnější Carbon Copy Cloner, uživatelskou vstřícností pak potěší Super Duper.

 

OS Windows XP nabízí v rámci licence nástroj Ntbackup.exe, automaticky instalován je však jen s verzí XP Pro. Přidání do XP Home je popsáno zde. Obdobné vestavěné utility nabízí i Vista, Windows 7 a Windows 8.

 

Půldesatero zálohování

Bez ohledu na typ a verzi operačního systému lze stanovit některá obecně platná doporučení:

 

1) Záloha by měla být geograficky oddělena od primárních dat, buďto uložením v jiné budově / lokalitě nebo online metodou na vzdáleném počítači / cloudu.
2) Aktuální verzi dat by měly stále jistit minimálně dvě zálohy – jediné médium se zálohou může kdykoli vypovědět službu nebo podlehnout zubu času.
3) Je nutná kontrola archivovaných dat – optické disky ztrácejí čitelnost, stárne zálohovací software… Občas je proto na místě migrace dat na novější platformu.
4) Souvisejícím bodem je metoda extrakce z archívu – vyžaduje-li přečtení zálohy jakýkoli konkrétní HW (páskové čtečky) nebo SW (archivační programy), je prozíravé zálohovat i jej.
5) Označení a třídicí systém – kromě data vytvoření zálohy (většina programů toto zaznamenává automaticky) je rozumné
a) ukládat jen skutečně potřebná, protříděná data a
b) vést alespoň základní evidenci záloh – prakticky většinou stačí CD se zálohou popsat fixou, konkrétní postup závisí na druhu a množství uchovávaných dat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>