Verze Windows XP nabízí dvě základní varianty: Home a Professional. „Domácí“ verze má několik omezení, kdy oproti verzi Pro počítač s XP Home:

  • nelze připojit do tzv. Windows Domain (specifický typ sesíťování počítačů běžících pod OS Windows)
  • nenabízí možnost vzdáleného přístupu/připojení
  • nepodporuje využití více procesorů na jednom stroji (verze Pro podporuje max. dvě CPU)
  • nedokáže zašifrovat soubor
  • postrádá možnost nastavení přístupových práv pro specifické soubory, programy a složky podle uživatele
  • nedokáže využívat IIS (Internet Information Server), nabízející možnost publikace webových stránek bez využití služeb třetí strany

1) Instalační CD vybrané varianty XP vložte do mechaniky zapnutého PC a po stisknutí klávesy na výzvu začne kopírování souborů na disk.
*Při instalaci na diskovou jednotku připojenou jinak, než přes standardní IDE port (typicky SCSI disky nebo IDE disk připojený přes RAID řadič), je nutné na další výzvu stisknout F6 (po zobrazení modré úvodní obrazovky XP) a z diskety nainstalovat drivery pro takové SCSI/RAID zařízení.

2) Po zobrazení „Welcome to Setup“ dialogu a prostudování licenčních podmínek stiskem F8 aktivujte vyhledání případné dřívější instalace Windows XP. Takovou předchozí instalaci lze opravit (Repair), což spočívá v přeinstalaci souborů s výjimkou registrů a nainstalovaných programů, nebo lze zvolit zformátování oddílu a „čistou“ instalaci. Následuje výčet připojených fyzických disků a stávajících diskových oddílů (logicky vyčleněný prostor na fyzickém disku, na dalších oddílech nezávislý – pomocí více oddílů lze např. zprovoznit více typů OS na jediném počítači), značených abecedně.

3) Oddíl vybraný pro instalaci následně setup zformátuje a vytvoří souborový systém na části fyzického disku, jejíž velikost uživatel zvolí posuvníkem. Dále je nutno čerstvě zformátovaný oddíl označit a stisknout Enter, započne vlastní instalace.
*Při volbě typu souborového systému před zformátováním (na výběr je NTFS quick, FAT quick, NTFS a FAT), kdy quick metoda znamená fyzické ponechání případných starých souborů na disku a poněkud vyšší rychlost formátovacího procesu oproti vyčištění (wipe) těchto souborů u volby NTFS/FAT, je dobré vědět, že:
FAT 32 formát je nutno volit, pokud bude v budoucnu nezbytné pracovat v souborech XP systému prostřednictvím starší verze OS (Win 9X/ME), nainstalované na témže stroji – tyto verze s NTFS pracovat nezvládnou. Obecně, a při instalaci XP Pro zvláště, je vhodný modernější NTFS formát, umožňující plné využití možností zabezpečení a managementu tohoto OS (přístup ke složkám pro jednotlivé uživatele).

4) Dalším krokem je vytvoření grafického uživatelského rozhraní (GUI), již ovladatelného pomocí myši, a restart PC. Po zvolení jazykové sady a zadání identifikačních údajů vlastníka licence (možno vyplnit libovolně) je nutno zadat licenční kód, umožňující 30denní využívání programu. Během této doby je nutno provést registraci XP. Po zadání nebo výběru předdefinovaného jména počítače (užíváno v síti) následuje nastavení administrátorského hesla, systémového času a síťových služeb (sdílení souborů atd.), u XP Pro také určení pracovní skupiny / Windows Domain, do níž počítač náleží (existuje-li nějaká). Po dokončení instalace a dalším restartu systém nabídne možnost aktivace, resp. registrace systému, doporučuje se nicméně nejprve ověřit funkčnost instalace a bezchybnost softwaru alespoň několikahodinovým provozem a s registrací počkat.

5) Po vytvoření uživatelských účtů včetně hesel a úrovně oprávnění uživatelů (administrátor / host) je, snad s výjimkou aktivace Windows Firewall (není-li vybrán jiný FW) systém XP plně funkční. Během 30 dnů je nicméně nutno jej přes internet nebo telefonicky aktivovat. Licence vyprší v těchto případech:

  • přeinstalování XP včetně vymazání disku – obnovit licenci je možné telefonátem na MS podporu
  • instalace XP na další počítač – považuje se za porušení smluvních podmínek + internetová aktivace není opakovatelná
  • změna hardwaru počítače – ID instalace, vyžadované při aktivaci, je generováno na základě v daném okamžiku připojených komponentů (grafická karta, IDE řadič, RAM, procesor, harddisk) – 4x ročně je možné telefonicky XP znovuaktivovat

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>